PL Polska wersja EN English version
AKTUALNOŚCI      BIOGRAFIA      MUZYKA POWAŻNA      MUZYKA FILMOWA      MULTIMEDIA      ARCHIWUM      KONTAKT


fot. Joanna Zasada

BIOGRAFIA

Jędrzej Roch Rochecki
kompozytor, reżyser dźwięku, teoretyk muzyki
ur. 29 października 1988, Toruń

      Ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Toruniu w klasie skrzypiec mgr Grzegorza Bogusza. Studiował kompozycję, teorię muzyki i reżyserię dźwięku w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Podczas studiów licencjackich doskonalił warsztat kompozytorski u prof. Marka Jasińskiego oraz prof. Zbigniewa Bargielskiego. Pracę licencjacką z teorii muzyki napisał pod kierunkiem ad. dr Aleksandry Kłaput-Wiśniewskiej. W 2012 roku uzyskał dyplom ukończenia studiów magisterskich (z wyróżnieniem) w klasie kompozycji prof. Mariana Borkowskiego, a także dyplom magisterski ze specjalności reżyseria dźwięku w filmie i telewizji na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa prof. Nikodema Wołk-Łaniewskiego). Brał także udział w programie Międzyuczelniana Specjalność Multimedialna UMFC i ASP w Warszawie, w ramach którego uczestniczył w zajęciach z uznanymi twórcami, takimi jak m.in. Krzysztof Knittel, Krzesimir Dębski, Edward Sielicki, Marek Chołoniewski, Cezary Duchnowski.
      W latach nauki szkolnej kilkukrotnie zdobywał nagrody w Szkolnych Konkursach Kompozytorskich organizowanych przez kompozytorkę Magdalenę Cynk w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu. Jest laureatem m.in. nagrody publiczności na festiwalu „Dźwiękowe Perspektywy Ekranu” w Bydgoszczy za video-art Pod Prąd, II nagrody w Ogólnouczelnianym Konkursie na Concerto Grosso za Zielone Słowa, I nagrody w Konkursie Kompozytorskim im. M. Gordiejuka (AM Bydgoszcz) za Miniaturę oryginalną. W 2012 roku otrzymał II nagrodę w konkursie RUMAKI 2012, organizowanym przez Grupę MAKRUM oraz TVP Bydgoszcz. W 2014 r. uzyskał stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury.
      W 2010 roku brał udział w międzynarodowym projekcie interdyscyplinarnym FABREC w ramach współpracy międzyuczelnianej z Universitatea de Arta şi Design (Cluj-Napoca, Rumunia) oraz Université de Toulouse Le Mirail (Tuluza, Francja).
      Utwory Jędrzeja Rocheckiego wystawiane są na koncertach w Polsce i za granicą. Bierze czynny udział w wydarzeniach organizowanych m.in. przez Związek Kompozytorów Polskich, Zespół Szkół Muzycznych w Toruniu (koncerty z cyklu „Szkolna Partytura”), Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Brał udział w kilku zbiorowych projektach kompozytorskich, takich jak: Requiem Profesorowi Markowi Jasińskiemu – napisane z okazji pierwszej rocznicy śmierci Profesora (zaprezentowane na koncertach w Bydgoszczy i Szczecinie), czy też Szymapiewnie zrealizowane jeszcze w latach nauki szkolnej w Toruniu.
      Zajmuje się także wykonawstwem muzyki współczesnej. Brał udział m.in. w projekcie "Bydgoska Orkiestra Muzyki Współczesnej" w ramach 7th Mózg Festival, organizowanego przez Stowarzyszenie Artystyczne MÓZG w Bydgoszczy.
      W swoich pracach kompozytorskich wykorzystuje możliwości muzyki elektronicznej, a także realizuje projekty intermedialne. Współpracuje z innymi twórcami komponując muzykę do filmów i animacji, tworząc ścieżkę dźwiękową, nagrywając dźwięk na planie, czy też udźwiękawiając instalacje plastyczne i wystawy. Udźwiękowione filmy były prezentowane m.in. na festiwalach: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes 2013 (Short Film Corner, Best of Lodz Film School), XXI Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Camerimage” w Bydgoszczy, SAT FEST w Montrealu (Kanada), 7. Międzynarodowy Fulldome Festiwal w Zeiss (Niemcy), I International Fulldome Festival in Russia "Reflections of the Universe" w Yaroslawiu (Rosja), 13. Festiwal Filmowy t-mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, IX Festiwal „Łodzią po Wiśle”, Festiwal Filmów Nienudnych "Pabianka" w Pabianicach, VI Przegląd filmów amatorskich "Łapa" 2009 w Łapach, Europejski Festiwal Młodego Kina "Efemka" 2009 w Warszawie, Konkurs Filmów Niezależnych KilOFF w Katowicach, IX Węgiel Film Festiwal w Katowicach, Festiwal Filmowy Opolskie Lamy 2010, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Ars Independent” w Katowicach, KATAR Film 2012 w Toruniu, Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi, Filmowe Zwierciadła 2010, 15. Festiwal „Najnowsze Kino Polskie – Cinemahrad”, Solanin Film Festiwal, III Przegląd Kina Niezależnego SPAM – Pleszew 2010.
      W sezonie artystycznym 2012/2013 pełnił funkcję kompozytora-rezydenta Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w ramach programu "Kompozytor-rezydent" Instytutu Muzyki i Tańca. Aktualnie pracuje jako reżyser dźwięku w Kujawsko-Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu oraz jako wykładowca w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

© Copyright 2012 Jędrzej Rochecki, Wszelkie prawa zastrzeżone. Design by Jędrzej Rochecki.